Badanie nasienia eskulap osielsko

Badanie płodności u mężczyzn polega przede wszystkim na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest ważnym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które czerpią z wnętrz i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno wykonać się badanie?Pytanie to powinno się zrealizować w momencie, gdy po okresie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez powodu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je zakończyć też po nowego sposobu urazach w strefy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed rozpoczęciem do poszukiwania muszą stać zrealizowane pewne standardy. Negatywnie na koniec mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać nabyta w momencie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym prowadziła podwyższona temperatura), a też nadużywanie alkoholu. Próbka do poszukiwania powinna również zostać zaopatrzona w znaczący środek.Badanie nasienia polega na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich witalność i ruchliwość). Dodatkowo wydobywa się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem proponowane są jeszcze inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW diagnostyce niepłodności u mężczyzn stosuje się i innego rodzaju badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i całkowitego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą być dodatkowo wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Sprawdza się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Stanowi to tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Oznacza ono twórz godzenia się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga stanowić ich tak dużo dobrze, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są też różnego typie infekcje. W finale ich wykluczenia przeprowadzane są badania mikrobiologiczne.